We use cookies for monitoring visitor numbers only and we do not store any personal details. Learn more...

Craigclowan Preparatory School Logo

School calendar

Summer Term 2017

 

  • Week 01 - 17 April to 23 April

    Week 01 - 17 April to 23 April

    Mon 17  
    Tue 18 0900 Staff INSET
    1300-1530 Forms 6-8 Pre-Season Tennis Training
    1400 School Management Team Meeting
    Wed 19 Music Lessons begin
    No Extra-Curricular Activities
    0830 Term begins
    1605 Staff Meeting
    Thu 20 Extra-Curricular Activities begin
    Fri 21 0900-1030 Form 1 Visit to Perth Fire Station
    Sat 22 0800-1700 Munro Club
    Sun 23 1330 Scottish Schools Cross Country Championships at Kirkcaldy High

     

  • Week 02 - 24 April to 30 April

    Week 02 - 24 April to 30 April

    Mon 24 Pupil Council Elections (Forms 4, 6 & 8)
    0830 PTA Meeting
    0840 Guest Speaker Assemby - Rev'd Murdoch
    1330-1400 Pupil Council Meeting
    Tue 25 1400 Form 7 Buckyball Workshop at Glenalmond
    Wed 26

    0840 Oor Lillies - Monet inspired Assembly
    1400 U13A Cricket v Cargilfield (A)
    1400 U13B Cricket v Cargilfield at the North Inch
    1400 U11 Cricket v Cargilfield (H)
    1430 1400 U13A Rounders v Cargilfield & Ardvreck at Cargilfield
    1430 1400 U13B Rounders v Cargilfield (A)

    Thu 27 Forms 7 & 8 UKMT Junior Maths Challenge
    1530-1700 PTA Second Hand Uniform Sale
    1600 U13A & U11 Rounders v Kilgraston (H)
    1600 Form 5E Campout at School begins
    Fri 28 Form 8 Girls HPV Immunisations
    0915-1630 Techno-Challenge at St Leonards
    0950-1045 Form 7 Senior Schools Coaching Session at Glenalmond - cancelled
    1600 Form 5E Campout at School ends
    Sat 29 0900-1145 Forms 6-8 Mountain Bike Trip to Pitmedden Forest
    Sun 30  
  • Week 03 - 01 May to 07 May

    Week 03 - 01 May to 07 May

    Mon 01 Photo Week begins: Craigclowan Through the Eyes of the Pupils
    0840 Guest Speaker Assembly - Mhairi Frame, Perth Autism Support
    1300 1330 WOSPS Rounders Trials at Ardvreck
    Tue 02 1400 U13 Cricket v Riley (A)
    1400 U11 Cricket v Riley (H)
    1605 Forms 1-5 Staff Meeting
    Wed 03

    1300 Kilgraston U13 Rounders Tournament
    1400 U13A Cricket v Merchiston at the North Inch
    1400 U13B Cricket v Merchiston (H)
    1400 U11 Cricket v Merchiston (A)
    1430 U9 Cricket v Cargilfield (A)
    1430 U11 Girls Rounders & Tennis v Ardvreck (H)

    Thu 04 0830-0915 Coffee with Head of Pre-Prep in the Dining Room
    0900 ERASMUS Trip to Paris departs
    0900 Form 6 Camp to Dounans Scottish Outdoor Education Centre, Aberfoyle departs
    1100 Form 5 Tourism in Perthshire Talk by Mrs Stephen
    Fri 05 Photo Week ends
    0900 Form 8 French Weekend departs
    1100-1200 Form 1 Guest Speaker - Rev'd Murdoch
    Sat 06 1600 Form 6 Camp returns
    1630 Form 8 French Weekend returns
    Sun 07  
  • Week 04 - 08 May to 14 May

    Week 04 - 08 May to 14 May

    Mon 08 0840 Guest Speaker Assembly - Max Roberts, Fettes College on the Polar Academy
    1445 Form 1 Visit from Dr Steel
    1605 Forms 6-8 Staff Meeting
    Tue 09 0830-0930 PTA Second Hand Uniform Sale
    0900-1200 Open Morning
    1200 Governors Academic Committee Meeting
    1330-1400 Pupil Council Agenda Meeting
    1400 U12 Girls Tennis Tournament at Morrison's Academy
    Wed 10

    Form 6 English Speaking Board Exams
    1400 U13A Cricket v Ardvreck at the North Inch
    1400 U13B Cricket v Ardvreck (H) (A)
    1400 U11 Cricket v Ardvreck (A)
    1400-1530 Form 1 Visit from Dobbies Garden World
    1430 U13 Rounders v Loretto (H)
    1430 U11 Rounders v Belhaven, Loretto & St Mary's at Belhaven

    1800 ERASMUS Trip to Paris returns
    1830 PTA Clay Pigeon Shoot at Strathallan - postponed to 11/05/17

    Thu 11 Form 6 English Speaking Board Exams
    0730 Form 7 Camp at Loch Morlich by Aviemore departs
    1600 Form 3 Campout at School begins
    1605 School Management Team Meeting
    1830 PTA Clay Pigeon Shoot at Strathallan
    Fri 12 1000-1100 Grandparents Morning
    1200-1330 Senior Choice Lunch - postponed to 16/05/17
    1300 Form 3 Campout at School ends
    Sat 13 0900-1145 Forms 3-5 Mountain Bike Trip to Pitmedden Forest
    1815 Form 7 Camp returns
    Sun 14 1200 U13 & U11 Cricket Sixes Tournament at Glenalmond
  • Week 05 - 15 May to 21 May

    Week 05 - 15 May to 21 May

    Mon 15 CE: Mental Maths Test
    0830 PTA Meeting
    0840 Guest Speaker Assembly - Jenny Cheung, SU Scotland
    0900 U11 Mixed KWIK Cricket Tournament at Doo'cot Park
    1300-1340 SU Lunch Club
    Tue 16 CE: French Listening & Speaking
    0845-1445 P6/7 Chess Competition at the Community School of Auchterarder
    1200 Governors Child Protection Committee Meeting
    1200-1330 Senior Choice Lunch
    1445 Form 1 Visit from a Dentist, Mr Rutherford
    Wed 17

    CE: French Speaking
    1400 1430 WOSPS v Dandylions Rounders Match at Cargilfield
    1400-1600 Form 3 Bikeability Afternoon: Group 1
    1430 U12 Cricket v ESMS (A)
    1430 U13 & U11 Rounders v Fettes (H)

    Thu 18 1100 Governors Finance Committee Meeting
    1600 Form 5M Campout at School begins
    1605 Pre-School Staff Meeting
    Fri 19 0900-1100 Form 4 Bikeability Morning: Group 1
    0900-1600 Form 3 Visit to Vane Farm: Habitats
    0900-1600 Form 7 Geography Field Trip: Coasts
    1600 Form 5M Campout at School ends
    Sat 20 1100-1400 PTA Family Day
    Sun 21  
  • Week 06 - 22 May to 28 May

    Week 06 - 22 May to 28 May

    Mon 22  
    Tue 23 Adventure on the Gordonstoun Yacht "Ocean Spirit" departs
    0845-1300 Form 8 Visit to Stanley Mills
    0910-1500 Pre-School Visit to Camperdown Park
    1330-1600 Form 6 Visit to Willowgate Activity Centre
    1605 Governors Health & Safety Committee Meeting
    Wed 24 1215-1600 Form 6 Lunch & Shooting at Strathallan
    1400-1600 Form 3 Bikeability Afternoon: Group 1
    1430 U12 Girls Tennis v ESMS (A)
    1600 U13 & U11 Boys Tennis v Riley (H) - postponed
    Thu 25 0845-1530 Form 5 Visit to Inchcolm Island
    1330 U13 & U11 Girls Tennis Tournament at St Leonards
    1530-1700 PTA Second Hand Uniform Sale
    1700-1800 Eureka Event
    Adventure on the Gordonstoun Yacht "Ocean Spirit" returns
    Fri 26 Forms 5-8 Mark Sheets
    0900-1100 Form 4 Bikeability Morning: Group 1
    0930-1040 Form 1 Charity Bake Sale for Forms 1-5
    1300-1515 Pre-School - Form 2 Sports Day
    Sat 27  
    Sun 28  
  • Week 07 - 29 May to 04 June

    Week 07 - 29 May to 04 June

    Mon 29 Half Term
    Tue 30 Half Term
    Wed 31 Half Term
    Thu 01 Half Term
    Fri 02

    Half Term
    0930 U12 Girls Tennis Tournament at Kilgraston

    Sat 03  
    Sun 04  
  • Week 08 - 05 June to 11 June

    Week 08 - 05 June to 11 June

    Mon 05 0830 PTA Meeting
    0840 Guest Speaker Assembly - Rev'd Murdoch
    1400 Team Photos
    Tue 06 CE: Biology, English 1, History & Maths (Non-Calculator)
    0900-1600 Form 6 Visit to Stirling Castle & Wallace Monument
    Wed 07 CE: Chemistry, English & Maths (Calculator)
    1400 1330-1530 Form 1 Bikeability Afternoon
    1430 U10 & U9 Cricket v Cargilfield (H)
    1605 Forms 1-5 Staff Meeting
    Thu 08 CE: French, Geography, Level 1 Science, Physics & Religious Studies
    1100-1130 Pre-School - Form 5 Transition Session - postponed to 23/06/17
    1430 Trinity Guildhall Music Exams
    Fri 09 CE: Latin
    0900-1600 Form 4 Visit to Kirkgate Park, Kinross & Butterfly World
    1400 Form 1 Sponsored Charity Walk around the School
    1400 Form 8 Post CE Exam Programme begins
    1800-1930 Craigclowan Music Competition
    Sat 10 0800-1700 Munro Club
    0900-1145 Forms 6-8 Mountain Bike Trip to Pitmedden Forest
    Sun 11  
  • Week 09 - 12 June to 18 June

    Week 09 - 12 June to 18 June

    Mon 12 Form 6 & 7 Exams
    0840 Guest Speaker Assembly - Pauline Stott MBE
    1430 U10 & U9 Rounders v Fettes (A)
    1600 Governors Board Meeting
    Tue 13 Form 6 & 7 Exams
    0830-0930 PTA Second Hand Uniform Sale
    0900-1200 Forms 4 & 5 STEM Morning
    1605 CDG Meeting
    Wed 14 Forms 6 & 7 Exams
    1400 U13 Cricket v Fettes (A)
    1400 U11 Cricket v Fettes (H)
    1400 U13 & U11 Girls Rounders & Tennis v Riley (A)
    1400 1330-1530 Form 2 Bikeability Afternoon
    1630-1830 Pre-School Parents Evening
    Thu 15 Forms 6 & 7 Exams
    Fri 16 0900-1100 Form 4 Bikeability Morning: Group 2
    0910 Form 8 Camp to Ford Castle departs
    0930 New Parents Morning
    1200-1300 Forms 6 & 7 Talk by Father Wulstan, Headmaster of Ampleforth College
    1400-1500 Forms 6 & 7 Girls Lacrosse Taster Session

    1830 PTA Tennis Evening
    Sat 17 0900-1145 Forms 3-5 Mountain Bike Trip to Pitmedden Forest
    Sun 18 1700 Form 8 Camp returns
  • Week 10 - 19 June to 25 June

    Week 10 - 19 June to 25 June

    Mon 19 0700-1700 Scottish Schools Dual Slalom at Hillend
    0830 PTA AGM & Meeting
    0840 Guest Speaker Assembly - Jenny Cheung, SU Scotland
    1300-1340 SU Lunch Club
    Tue 20 0845-1530 Form 6D Inspiring & Innovation Day at Glenalmond
    1605 Forms 6-8 Staff Meeting
    Wed 21 0900-1530 Form 2 Visit to Stirling Castle
    1400-1600 Form 3 Bikeability Afternoon: Group 2
    1430 U11 & U10 Rounders v Cargilfield (H)
    1430 U9 Rounders v Cargilfield (A)
    Thu 22

    0845-1530 Form 6C Inspiring & Innovation Day at Glenalmond
    1500-1600 Form 5 Girls Lacrosse Taster Session
    1600-1700 Forms 6 & 7 Girls Lacrosse Taster Session
    1605 Pre-School Staff Meeting

    Fri 23 0900-1100 Form 4 Bikeability Morning: Group 2
    1100-1200 Pre-School -  Form 5 Transition Session
    1200-1330 Junior Choice Lunch
    1700 Summer Concert at St John's Kirk
    Sat 24  
    Sun 25 1300 IAPS Athletics Championships at Fettes
  • Week 11 - 26 June to 02 July

    Week 11 - 26 June to 02 July

    Mon 26 0900-1600 Form 6 Geography Field Trip: OS Maps Skills at East Lomond Hill
    0900-1600 Form 1 Trip to The Scottish Deer Centre, Cupar
    1300-1530 Form 2 Extended Forest School Afternoon
    1400-1600 Choral Workshop led by Sedbergh
    1605 Calendar Committee Meeting
    Tue 27 1000-1230 Form 5 ERASMUS Inventions Workshop
    1400-1600 Form 6 ERASMUS Inventions Workshop
    1600-1800 Form 8 Leavers v Parents & Staff Rounders Evening
    Wed 28 1400-1600 Form 3 Bikeability Afternoon: Group 2
    1430 Sharing the Learning with Form 1
    1430 U13 Cricket v Belhaven (A)
    1430 U11 Cricket v Belhaven (H)
    1430 U13 Rounders v Belhaven (H)
    1610-1730 SU Explorers BBQ
    Thu 29 1100-1145 Pre-School Prize Giving & Concert
    1530-1700 PTA Second Hand Uniform Sale
    1600-1800 Form 8 Leavers v Parents & Staff Cricket Evening
    Fri 30 0900-1530 Forms 1 & 2 Beach Day at Tentsmuir
    1000 Forms 3-8 Sports Day
    Sat 01
     
    Sun 02  
  • Week 12 - 03 July to 07 July

    Week 12 - 03 July to 07 July

    Mon 03 0840 Guest Speaker Assembly - Dr Carslaw, Headmaster of St Leonards
    1000 Form 8 Production Dress Rehearsal
    1300 Forms 4-8 Swimming Gala at Glenalmond
    1600 Forms 4-8 Children's Golf Competition at Glenalmond
    Tue 04 0900-1300 Forms 3 & 4 Visit to Moncrieffe Sculpture Walk
    1830 Form 8 Production
    Wed 05 No Extra-Curricular Activities or Music Lessons
    0900-1200 Form 5 Historic Walk of Perth & Picnic
    0900-1300 Form 7 Visit to Falkland Palace
    1030-1050 Fairtrade Tuck Shop
    1300-1530 Form 2 Visit to Kincladie Community Woods
    1830 Form 8 Production
    Thu 06 No Extra-Curricular Activities, Music Lessons or Late Games
    0900 Leavers Service
    1035 End of Term Assembly
    1200 Forms 6-8 Golden Time
    1605 Staff Meeting
    Fri 07 No Extra-Curricular Activities or Music Lessons
    1030 Prize Giving
    1200 Drinks Reception for Leavers and their Families
    1200 End of Term

© Broxden Limited 2015 | Privacy Policy | Site Map | Web Design by Broxden